KARDELEN’DE SPOR

Beden eğitimi; Milli Eğitim’in temel ilkelerine uygun olarak kişinin beden, ruh ve fikir gelişimini sağlamaktır. İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşaması, birbiriyle olan ilişkilerinin iyi örneğini verebilmesi, yardımsever, insan haklarına saygılı, dürüst davranması, zeki, ruhsal ve bedensel yapı itibariyle sağlıklı olmasıyla bağlantılıdır. Beden eğitimi, insanın sosyalleşebilmesi ve kişiliğini bulup doğru bir çizgi üzerinde yol almasında büyük rol oynar.

Spor, beden eğitimi faaliyetlerini özelleştirerek çeşitli branşlarda somutlaşmış, üst düzeyde yapıldığında fizyolojik, psikolojik, estetik, teknik özellikleri gerekli kılan, yarışmaya dayalı ve katı kurallarla çevrili bir etkinliktir. Spor, başarıyı genişletme ve yarışmada üstün gelme amacını içerir. Bunun için bedensel açıdan daha yetenekli olanların seçilmesi ve seçilenlerin sürekli ve yoğun bir eğitimle yetiştirilmeleri gerekir. Spor, gerçek anlamda başarı gücünün artırılması ve kişisel açıdan en yüksek noktaya çıkarılması yolunda gösterilen yoğun çabadır.

Beden eğitimi ve spor arasındaki en belirgin farklar sporun katı kuralları ve yarışmaya dayalı etkinlikler olmasıdır.

Kardelen okullarında beden eğitimi ve spor programı:

Kardelen Okulları Beden Eğitimi Bölümü; yukarıda tanımı yapılan beden eğitimi ve sporun arasındaki farkları göz önünde bulundurarak ders programlarını planlar. Bu doğrultuda anaokulundan – 8.sınıfa kadar olan eğitim süreci iki bölüme ayrılır. Anaokulu, 1, 2 ,3 ve 4. sınıfa kadar olan yaş gruplarında ders içeriği katı kuralları olmayan rekabetten uzak, yeteneklerini geliştirici Oyun ve Fiziki etkinlikler planlanmaktadır. 5, 6, 7 ve 8.sınıfa kadar olan yaş gruplarında ise ders içeriği yeteneklerin beceriye dönüştürüldüğü ve yarışma ortamının ön plana çıktığı sportif etkinlikler olarak planlanmaktadır. Öğrencilerimizin sosyal hayatını desteklemek amacıyla her öğrencimizi okul hayatının dışında çeşitli kulüpler ve kurslara yönlendirerek onları bedenen ve ruhen hayata sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek Beden Eğitimi ve spor programımızın en önemli ilkesidir.

Kardelen Okullarında ders dışı Sportif Kurslar:

Okçuluk: Güç koordinasyon ve sabır işte iyi bir okçuda bulunması gereken üç ana özelliktir. Doğal ki her sporcudan beklenen çalışkanlık ve hırs da bunlara eklenince iyi bir Okçuluk sporcusunu tanımlamış oluruz.

 • Okçuluk, her spor dalında olduğu gibi öncelikle kişinin sağlığını, bedenini olumlu etkiler. Buna bağlı olarak kişinin yaşam standardı ve yaşam planı değişir, kendine güveni artar, konsantrasyonu gelişir ve sosyal çevresindeki pozisyonu olumlu yönde değişir.
 • Okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur. Okçuluk sporunu yapan her insan kendi vücuduna hakim olmayı ve nasıl kullanması gerektiğini iyi öğrenir.
 • Okçuluk sporu her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Stresle baş etmemize yardımcı olur ve eğlencelidir.
 • Adaptasyon ve motivasyonu güçlendirir. Dikkatli ve duyarlı olmayı sağlar.

Zorlukları yenmeyi öğretir.

 • Doğru nefes almayı sağlar; doğru nefes alırken daha fazla oksijenin beyne akın etmesiyle beynin verimli çalışmasına sebep olur.
 • Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır.

Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir.

 • El-ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.
 • Okçuluk, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.
 • Eklem ve ten donların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

 

Masa Tenisi:

 • Doğal yollar ile kasların çalışmasına olanak sağlar.
 • Reflekslerin kuvvetlenmesine olanak sağlar ve denge kontrolü sağlar.
 • Akciğer kapasitesini arttırır.
 • Sosyal ilişkileri kuvvetlendirerek, insanların kendilerine olan güvenlerini üst seviyelere çıkartır.
 • Birçok motor hareketini geliştirdiğinden dolayı kişilerde spor dallarına karşı yatkınlık kazandırır.
 • Masa tenisi oynayan kişiler üzerinde yapılmış olan araştırmalarda reaksiyonlara karşı ve ani karar vermede daha iyi oldukları ortaya çıkartılmıştır. Bunun en büyük sebebi oyunda toptaki spiti anlayarak, topun yönünü, hızını anlayarak ve topu analiz ederek hızlı karar verme olayı bulunmaktadır.
 • Hızlı bir şekilde topun gerekli olan durumunun anlaşılması ve analiz edilmesi kişilerin hayata karşı tutumlarının da değişmesine olanak sağlar.
 • Masa tenisi oyunda gerekli olan tüm yetileri kullanan kişilerde ani şekilde karar verme, koordinasyon sağlama, çeviklik üst düzeylere kadar ulaşır.
 • Masa tenisi oyunu kişilere diğer spor dalları ile alakalı olan teknikleri ve detayları öğrenme konusunda pozitif şekilde etki sağlar.
 • Masa tenisinde sakatlık oranı oldukça düşüktür.
 • Masa tenisi her yaşta kişi tarafından kolay bir şekilde oynanabilir.
 • Masa tenisi insanların sezgilerinin kuvvetlenmesine olanak sağlar

 

 Pandemi döneminde Kardelende Beden Eğitimi ve Spor;

Pandemi döneminde Kardelen okulları olarak ilkokul seviyesinde haftada üç gün sabah sporu adıyla canlı derslerimiz yapılmış, Ortaokul gurubumuza her güne bir egzersiz programı e-içerik olarak ödevlendirerek bu zorlu süreçte öğrencilerimizin hareket etmelerini sağladık. Ayrıca isteyen öğrencilerimize dünya sağlık örgütünün az tehlikeli olarak nitelendirdiği Okçuluk, Eskirim, jimnastik, taekwondo gibi sporlara yönlendirerek çocuklarımızın gelişimini destekledik.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)